Doradcy Warszawa - kredyty pośrednictwo finansowe

Ile zarabia komornik?

Zarobki komorników nie należą do najgorszych, jak wynika z Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości średnio zarabiają oni około 46 tysięcy złotych rocznie. Oczywiście nie oznacza to, że każda osoba uprawiająca ten zawód otrzymuje takie wynagrodzenie. Pensja komorników zależy między innymi od ich skuteczności.

Osoby, które radzą sobie lepiej i mają większą skuteczność w ściąganiu długów, mogą liczyć na dużo wyższe zarobki. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę to, że miesięczne dochody mogą kształtować się na różnym poziomie w zależności od ilości zleceń. Tak więc komornik może zarobić miesięcznie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Egzekutorzy długów to zazwyczaj ludzie bardzo przedsiębiorczy, dlatego ich zarobki przeważnie nie wynoszą mniej niż 24 tysiące złotych. W zasadzie wszystko zależy od tego, ile prowadzą miesięcznie spraw. Niekiedy z jednego zlecenia komornik może zarobić kilkaset tysięcy złotych.

Na czym zarabia komornik?

Wynagrodzenie komornika to wpływy z racji opłaty egzekucyjnej, której kwota zależy od wysokości zadłużenia. Egzekutor może ściągnąć dług z konta dłużnika albo pobrać pieniądze z jego wynagrodzenia, a także z różnego rodzaju ruchomości. Komornik zazwyczaj pobiera opłatę w wysokości 15% wartości odzyskanego długu. Przepisy prawne mówią o tym, że jego honorarium nie może być niższe niż 1/10 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w Polsce, ale nie może być też wyższe niż trzydziestokrotność tego wynagrodzenia. Tak więc opłata komornicza może wynosić od 400 zł do 120 tysięcy złotych.

Najbardziej opłacalną operacją jest ściąganie należności z konta bankowego, wówczas opłata wynosi 8% odzyskanego długu, co więcej zmieniają się też granice minimalne i maksymalnego honorarium. W tym wypadku egzekutor może otrzymać co najmniej 1/20 średniej miesięcznej płacy i nie więcej niż jej dziesięciokrotność.

Praca komornika nie należy od przyjemnych i cenionych zawodów, w końcu jest to praca, która ma na celu ściąganie długów. Nie mniej jednak jest to zawód dobrze płatny, najlepsi potrafią zarobić naprawdę pokaźne sumy.