Doradcy Warszawa - kredyty pośrednictwo finansowe

Jak stworzyć finansowy pas startowy, który zapewni ci niezależność finansową

Jakie byłoby to uczucie, gdybyś miał na swoim koncie ilość pieniędzy o całkowitej równowartości twoich półrocznych lub rocznych opłat? Wyobraź sobie to poczucie wolności i stabilności, jakie daje świadomość, że nawet jeśli poważnie zachorowałbyś, straciłbyś pracę, czy stracił wszystkich klientów, byłbyś w stanie zadbać o siebie przez najbliższy rok i mieć dobry start w przyszłość.

W życiu każdemu zdarzają się różne chwile słabości. Jedni świetnie sobie z nimi radzą, u innych zaś chwila słabości bardzo szybko może zmienić się w kryzys. Utrata pracy, choroba, czy utrata wszystkich klientów to jedne z wielu następstw kryzysu, toteż ważne jest aby zabezpieczyć się nawet na takie sytuacje. Właśnie dlatego tak ważne jest stworzenie finansowego pasu startowego.

Co to jest finansowy pas startowy?

Finansowy pas startowy to nic innego, jak fundusz, który pozwoli ci na rozpoczęcie nowego życia z czystą kartą. Wyobraź sobie, że mając firmę zbankrutowałeś i zostałeś kompletnie bez żadnego zaplecza finansowego. Właśnie taki pas startowy pozwoliłby ci na przykład na zadbanie o siebie przez najbliższy rok i pomógłby ci na nowo wystartować w świecie biznesu. Można powiedzieć, że jest to nieco bardziej rozwinięty finansowo fundusz awaryjny.

Jak stworzyć finansowy pas startowy?

Pierwszym krokiem jest wzięcie kartki i długopisu lub stworzenie tabelki w programie komputerowym, w której wypiszesz wszystkie swoje miesięczne wydatki. Do miesięcznych wydatków zaliczamy czynsz, zakupy spożywcze, opłaty za internet, rachunek za telefon, karnet na siłownię i inne miesięczne opłaty oraz przyjemności. Ważne jest, aby wpisać tam to, bez czego absolutnie nie możemy żyć. Wypisanie wszystkich tych wydatków daje ci świetną możliwość na zobaczenie, jakie jest twoje absolutne minimum finansowe, którego potrzebujesz, aby przetrwać. Zsumuj je, a następnie pomnóż tę sumę razy 6 miesięcy. W taki sposób otrzymasz swój pierwszy cel — ilość pieniędzy, jaką musisz zaoszczędzić, aby przeżyć pół roku bez żadnego przychodu. Następnie, tak jak w pierwszym przypadku, pomnóż sumę razy 12 miesięcy. Liczba ta stanie się twoją linią bazową i jest ilością pieniędzy niezbędną do przeżycia roku bez przychodu.

Pamiętaj o tym, że zabezpieczenie się na przyszłość finansowym zapleczem jest niezwykle ważną sprawą, jeśli zależy ci na twoim bezpieczeństwie. Kwota, jaką musisz odłożyć zależy od wielu czynników, na przykład od twoich miesięcznych wydatków, przychodów i tego, na jaki długi okres zamierzasz odłożyć pieniądze. Jeśli uważasz, że możesz sobie pozwolić na odłożenie większej sumy, nic nie stoi na przeszkodzie, a nawet zaprocentuje to w przyszłości, kiedy najbardziej będziesz tego potrzebował. Jeśli jednak uważasz, że nie uda ci się uporać z dodatkowym ryzykiem i zdecydujesz o tym, że nie chcesz budować finansowego pasu startowego i pragniesz rozpocząć inwestycję w przyszłość zakładając na przykład fundusz emerytalny, zrób to. Kiedy będziesz miał solidny fundusz awaryjny, spłacisz długi i zabezpieczysz się finansowym pasem startowym, będziesz na dobrej drodze do osiągnięcia finansowej stabilności i niezależności.