Doradcy Warszawa - kredyty pośrednictwo finansowe

Koniec otwartych rachunków mieszkaniowych już blisko. Czy deweloperzy podniosą ceny?

Otwarte rachunki mieszkaniowe bez zabezpieczeń niedługo mogą zostać zlikwidowane. UOKiK rozważa takie rozwiązanie, ze względu na to, że nie spełniają swojej funkcji, tak jak należy. Chociaż wprowadzenie ORM miało chronić konsumentów, to w praktyce nabywcy nieruchomości mogą nie odzyskać części wpłaconych pieniędzy.

Czym jest otwarty rachunek mieszkaniowy?

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest rachunek mieszkaniowy – to konto bankowe za pośrednictwem, którego deweloper przyjmuje pieniądze, może być otwarte lub zamknięte. Takie konto jest zarządzanie przez bank i to on decyduje o tym, czy zgromadzone pieniądze zostaną wypłacone. Większość osób decyduje się na założenie rachunku otwartego, w ten sposób wykonawca może wypłacić pieniądze z konta już w czasie budowy. Decydując się na założenie konta zamkniętego, pieniądze trafiają do dewelopera dopiero po ukończeniu inwestycji.

Chociaż wypłaty z otwartych rachunków mieszkaniowych muszą być zgodne z harmonogramem prac budowlanych, tak naprawdę banki tego nie kontrolują. Wpłacone pieniądze są chronione w momencie, gdy znajdują się na rachunku, jeżeli wykonawca wypłaci środki, a następne ogłosi upadłość może zwiastować to bardzo duże kłopoty. Chociaż pieniądze można odzyskać w ramach postępowania upadłościowego, to nie ma gwarancji, że będzie to pełna suma, poza tym wymaga to dużego zaangażowania w sprawę.

Zmiana przepisów byłaby korzystna dla nabywców nieruchomości. W takiej sytuacji deweloper nadal mógłby pobierać pieniądze, jednak po zaopatrzeniu się w gwarancję bankową lub ubezpieczeniową. Oczywiście dotyczy to rachunków mieszkaniowych otwartych. Niestety w praktyce zapewne będzie wyglądać to tak, że koszty uzyskania zabezpieczenia będą przerzucone na klienta. Jeżeli plany UOKiK wejdą w życie, będziemy musieli liczyć się z wyższymi cenami nieruchomości z rynku pierwotnego. Co więcej, obserwuje się również wzrost cen ziemi inwestycyjnej, co na pewno także wpłynie na końcową cenę mieszkań (sprawdź mieszkania na sprzedaż na mieszkania.czest.pl). Mimo, że nowe przepisy będą chronić nabywców nieruchomości przed utratą pieniędzy, jednocześnie trzeba przygotować się na wyższe koszty.