Doradcy Warszawa - kredyty pośrednictwo finansowe

Minicasco, czy warto?

Co rok stajemy przed dylematem, czy ubezpieczyć pojazd jedynie obowiązkową polisą OC, czy dodatkowo zabezpieczyć mienie dokupując Autocasco. Niestety dla starszych pojazdów większość firm ubezpieczeniowych nie posiada atrakcyjnych ofert, albo w ogóle wyklucza ubezpieczenie AC. Jeśli już mamy możliwość wykupienia polisy okazuje się, że jest ona dość droga. Alternatywą może okazać się tzw. niepełne AC czyli Minicasco. Na chwilę obecną tylko nieliczne towarzystwa posiadają taki produkt w ofercie (sprawdź ubezpieczenia OC/AC online). Chroni on jedynie od zdarzeń wymienionych w ogólnych warunkach ubezpieczenia – zwykle pożaru, szkód wywołanych siłami natury czy też kradzieży. Nazewnictwo bywa zamienne – mowa tu o np. o Smartcasco czy mini Autocasco. Niepełna ochrona powoduje, że cena takiego ubezpieczenia jest stosunkowo niska.

Wady i zalety Minicasco

Oczywiście zaletą takiego ubezpieczenia jest cena. Zwykle nie jest ona wyższa niż kilkaset złotych, co w połączeniu z rosnącymi stawkami OC, jest zachęcające. Jest ona uzależniona od indywidualnej oceny posiadacza pojazdu, samego auta, tj. rodzaju, wieku i marki. Najczęściej zakres ochrony obejmuje podstawowe zdarzenia – kradzież, a w nielicznych towarzystwach także pożar czy uszkodzenia w wyniku działania czynników zewnętrznych związanych z anomaliami pogodowymi. Wykupując Mini Autocasco nie nabywamy prawa do żadnych zniżek. Podsumowując zaletami jest atrakcyjna cena, brak udziału własnego i możliwość wykupienia polisy nawet dla starszych pojazdów, a wadą niepełna ochrona i brak zniżek na Autocasco w przyszłości.

Dla kogo zatem smartcasco?

Przede wszystkim dla kierujących starszymi niż 10-letnimi samochodami, które najczęściej bywają łupem złodziei (niemieckie i japońskie marki). To także świetna opcja dla młodych uczestników ruchu drogowego, którzy z uwagi na brak zniżek nie mają co szukać taniego Autocasco. Sama polisa obowiązkowa OC to dla nich spory wydatek. Niemniej posiadając nowsze i stosunkowo drogie samochody nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu. Trzeba pamiętać, że Minicasco nie chroni właściwie od szkód spowodowanych przez nieuwagę samego kierującego.