Finanse

Nowe dopłaty MdM na 2017 r. dostępne już od sierpnia

MDM Warszawa 2016
0

Dzisiaj ponownie rusza program MdM, wnioski o dofinansowane na zakup nieruchomości można składać od 8 sierpnia. 7 lipca Sejm przyjął nowelizację ustawy o programie Mieszkanie dla Młodych, dlatego pieniądze na dopłaty w 2017 roku będą mogły zostać odblokowane.

Fundusze na dofinansowanie były zarezerwowane dotychczas dla rodzin wielodzietnych, obecnie przepisy pozwalają na wykorzystanie w bieżącym roku 95% puli środków przeznaczonych na dany rok. Pozostałe 5% stanowią pieniądze, które miały zabezpieczać interesy beneficjentów programu decydujących się na powiększenie rodziny o trzecie dziecko w trakcie korzystania z MdM-u. Przepisy umożliwiają skorzystanie z dodatkowych pieniędzy na zakup nieruchomości dla rodzin wielodzietnych, którym urodzi się trzeci lub kolejny potomek w ciągu 5 lat od przystąpienia do programu. Ze względu na to, że mimo wszystko nie było dużego zainteresowania wzięciem dofinansowania na zakup nieruchomości wśród rodzin wielodzietnych, rząd postanowił odblokować pieniądze i przeznaczyć je na podstawowe cele.

Mimo odblokowania 5% puli finansowej można będzie wykorzystać kwotę przekraczającą ten pułap. Dzieje się tak, dlatego, że banki nie przyjmowały wniosków o kredyty z dofinansowaniem MdM, kiedy kwota zarezerwowanych dopłat osiągnie limit 95% puli. Część zarezerwowanych pieniędzy (ok 4%) nie została jednak rozdysponowana. Termin ponownego przyjmowania wniosków o dofinansowanie MdM będzie możliwy już w drugim tygodniu sierpnia.

Zakup nieruchomości na kredyt to bardzo duża odpowiedzialność oraz obciążenie domowego budżetu, tak więc warto dobrze przemyśleć swoją decyzję. Wsparcie w formie dofinansowania MdM, to bez wątpienia duża pomoc, szczególnie dla rodzin wielodzietnych, które chciałyby kupić większe mieszkanie, albo wybudować dom.

Agnieszka Morawiec
Agnieszka Morawiec - specjalista sprzedaży kredytów hipotecznych, blogerka i pasjonatka nowych technologii.
To też może Ci się spodobać
banki hipoteczne Warszawa 2016
Jak wybrać najlepszą lokatę terminową?
pośrednictwo finansowe Warszawa 2016
Ile zarabia komornik?