Doradcy Warszawa - kredyty pośrednictwo finansowe

Opóźnienie w spłacie kredytu ile to kosztuje?

Każde opóźnienie w spłacie ustalonej raty kredytu, zwłaszcza hipotecznego, może kredytobiorców sporo kosztować. Oczywiście głównie chodzi o dodatkowe koszty, ale warto pamiętać także o obniżaniu zdolności kredytowej i zachwianiu historii kredytowej w BIK.

Podpisując umowę kredytową każdy klient otrzymuje harmonogram spłat kredytu. Warto zawczasu przemyśleć, jaki termin, czy początek, środek czy tez koniec miesiąca będzie dla nas najbardziej realny. Często daty można ustalać w ramach negocjacji warunków umowy. Zły termin oznacza zwykle opóźnienia, a za te płacimy dodatkowo (dowiedz się więcej na spotkaniu z doradcą kredytowym).

Jak to wygląda na przykładzie banku PKO BP?

Bank z pewnością upomni się o zaległą ratę. Początkowo w formie wiadomości tekstowej lub w trakcie rozmowy telefonicznej. W przypadku braku reakcji ban wyśle pisemny monit z wezwaniem, lub wyśle pracownika na interwencję. Wszelkie z tym związane koszty pokrywa klient banku. Każdy bank indywidualnie ustala takie opłaty, jednak warto poznać te, wynikające ze sporządzenia i przesłania dłużnikowi wiadomości dotyczących tych wierzytelności, które zarządzane są przez Centrum Restrukturyzacji i Windykacji. Tak więc zawiadomienie lub monit kosztować nas będzie 15 zł, telefoniczne wezwanie do uregulowania zadłużenia to 10 zł. Według regulaminu banku PKO BP bezpłatnie otrzymamy wiadomość tekstową. Za interwencję terenowa tez dłużnik nie zapłaci.

Warto podkreślić, że oprócz tych stosunkowo niewielkich kwot należy liczyć się z tym, że nawet niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych w przypadku zwłoki może kilkakrotnie wzrosnąć z uwagi na naliczenie odsetek karnych przez większość banków. Obowiązujące przepisy ograniczają oprocentowanie do 4- krotności stopy lombardowej NBP, a to nawet maksymalnie 25%. Dzięki płatnościom terminowym mamy możliwość sporych oszczędności. Przy stałych opóźnieniach wynikających np. ze złego doboru terminu płatności rat, w skali roku jesteśmy w stanie dopłacić nawet kilkaset złotych, a to już niezła opcja ubezpieczenia. Każde działania monitujące spłatę zaległości dokonywane są w odpowiednio długich odstępach czasu, by klient mógł uregulować dług. Nie warto odkładać spłaty na później, im wcześniej zapłacimy zaległe raty, tym mniejsze koszty poniesiemy.