Doradcy Warszawa - kredyty pośrednictwo finansowe

Zasady bezpieczeństwa – obsługa konta internetowego

Obsługa konta przez internet to wygodne rozwiązanie dla posiadaczy rachunków bankowych. Dzięki bankowości internetowej szybko, w dowolnym czasie możemy obsługiwać wpłaty i wypłaty, doładować telefon czy zlecić stałe płatności, oszczędzając przy tym mnóstwo czasu. Niestety mimo wielu zabezpieczeń nie zawsze środki są bezpieczne. Często sami pozwalamy internetowym oszustom pozyskać nasze dane, które zwykle są wykorzystywane przy popełnianiu przestępstw.

Jak uniknąć kradzieży? Wystarczy przestrzegać 3 podstawowych zasad, by cieszyć się bezpieczeństwem w sieci i obsługiwać konto bez zakłóceń.

Na co musimy uważać?

Przede wszystkim do kradzieży danych służą ataki phishingowe. Hakerzy wyłudzają hasła od użytkowników bankowości online dzięki niemal perfekcyjnie sfałszowanymi wiadomościami podszywając się pod bank. Ofiary klikając w link zawarty w wiadomości logują się na podstawionej stronie do bankowości internetowej, a złodziej poznaje dane logowania konkretnego użytkownika. Zwykle pretekstem do kliknięcia w link lub pretekstem do podania danych wrażliwych jest konieczność potwierdzenia tożsamości użytkownika. Nieświadomie dając się oszukać udostępniamy na fałszywym serwisie hasło, a dalej działa już tylko haker. Jedyną zasadą pozwalająca uniknąć takich zdarzeń jest nie logowanie się do serwisu bankowego za pośrednictwem dołączonych do wiadomości e-mail linków. Można dodatkowo zweryfikować autentyczność wiadomości, a podejrzenia ataku zgłosić do banku. Trojany załączane do wiadomości to kolejna metoda wyłudzenia danych. Zainstalowany trojan rejestruje wszystkie kliknięcia w klawiaturę oraz hasła zapisane w przeglądarce – w ten sposób poznaje hasła i loginy. Podstawowa zasada, nigdy nie otwierajmy załączników, jeśli nie jesteśmy pewni ich pochodzenia.

Oczywiście należy mieć na każdym komputerze program antywirusowy, który często aktualizowany zapewni podstawowe bezpieczeństwo, wyłapując niepożądane oprogramowanie, załączniki i wirusy. Podmienianie kont bankowych jest jeszcze jedną popularną metodą na wyłudzenie danych, a zwłaszcza pozyskanie środków z naszego konta. Trojany mogą podmieniać numery kont, na które dokonujemy przelewów. Zwykle nie sprawdzamy poprawności poleceń zdefiniowanych. Przed zatwierdzeniem operacji warto zerknąć, czy numer rachunku docelowego jest taki, jak powinien.

Trzymając się zasad podstaw bezpieczeństwa nie ułatwimy pracy hakerom. Ochronimy nie tylko nasze pieniądze, ale i czas który moglibyśmy stracić na wyjaśnianie nieprawidłowości czy tłumaczenie się z przestępstw, których osobiście nie popełniliśmy. To trudne zadanie.