Doradcy Warszawa - kredyty pośrednictwo finansowe

Jak dobrze wynająć mieszkanie – o czym pamiętać i jak nie dać się oszukać

Na rynku dostępnych jest cała masa najróżniejszych mieszkań, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, ale nie zawsze wymarzony lokal będzie opłacalną inwestycją. Znalezienie interesującego mieszkania to jedno, ale zanim dojdzie do spisania umowy, trzeba sprawdzić wiele kwestii, aby przypadkiem nie kupić przysłowiowego kota w worku. Wynajem mieszkania powinien być dobrze przemyślaną decyzją, dlatego też należy robić to z głową. Z pozoru idealna oferta może okazać się nieopłacalnym wyborem, w przypadku którego nie brakuje ukrytych kruczków.

Bezpieczne wynajmowanie mieszkania, czyli jak nie dać się oszukać

Wybór pierwszego lepszego mieszkania z całą pewnością mija się z celem. Konieczne jest poświęcenie swojego czasu i energii na dokładne przejrzenie interesujących nas ofert. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie zgodności z ogłoszeniem. Chodzi tutaj o porównanie treści zamieszczonej w ofercie z rzeczywistością. Pod nazwą przytulnego pokoju może kryć się tak naprawdę pomieszczenie z ograniczonym metrażem. Z kolei zielonym terenem może być zaledwie parę drew w okolicy. Kolejną kwestią jest sprawdzenie tego, czy wynajmujący jest rzeczywiście właścicielem mieszkania. Trzeba wobec tego poprosić o okazanie aktu własności mieszkania wraz z odpisem z księgi wieczystej czy też jej numerem. Jeśli właścicielem jest ktoś inny, to wynajmujący powinien okazać pełnomocnictwo w formie pisemnej. Dalej można przejść do ustalenia warunków płatności. Konieczne jest wypytanie się o szczegóły. Wszystkie elementy składające się na comiesięczne opłaty powinny zostać wyszczególnione, abyśmy mieli przejrzysty obraz czekających nas kosztów wynajmu. Ustalić trzeba także formę płatności wraz z terminem płatności.

Bardzo ważne jest to, aby wystrzegać się wynajmowania mieszkania bez umowy, która jest podstawą każdego najmu i ochroną dla obu stron. Znaczenie ma również to, aby już zawczasu ustalić szczegóły dotyczące napraw. Jeśli zależy nam uzyskaniu możliwości odstąpienia od umowy, to trzeba wynegocjować termin z wynajmującym. Może nie być łatwo ze względu na to, że wielu wynajmującym nie jest takie rozwiązanie na rękę. Zaleca się także poprosić o wykaz rachunków, sprawdzić protokół zdawczo-odbiorczy i przeprowadzić wywiad środowiskowy – czyli po prostu porozmawiać z sąsiadami.