Doradcy Warszawa - kredyty pośrednictwo finansowe

Koniec otwartych rachunków mieszkaniowych już blisko. Czy deweloperzy podniosą ceny?

Ostatnie lata na rynku nieruchomości charakteryzują się dynamiką i niepewnością, a jednym z katalizatorów tych zmian jest zapowiedziana likwidacja otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych (OMRP). Narodowy Bank Polski wyraża głębokie obawy, sugerując, że zbyt gwałtowna zmiana może zachwiać równowagą polskiej gospodarki, potencjalnie prowadząc do destabilizacji sektora budowlanego i mieszkaniowego.

Skutki dla cen mieszkań według danych i prognoz

W kontekście nadchodzących zmian, obserwujemy ciągłe wzrosty cen mieszkań. Według danych z września 2022, średnia cena metra kwadratowego w największych polskich miastach bije rekordy, w Krakowie przekraczając 15 tys. zł, a w Warszawie 16 tys. zł. Tymczasem prognozy Credit Agricole wskazują na to, że w kolejnych latach możemy spodziewać się dalszych podwyżek cen, które mogą osiągnąć nawet 7,3% w 2025 roku. Przyczyną tego trendu są spowolnienie budów i rosnące koszty, które przekładają się na ograniczoną podaż mieszkań przy rosnącym popycie.

Analiza rynku nieruchomości po zakończeniu OMRP

Analitycy PKO Banku Polskiego ostrzegają, że zakończenie działalności OMRP przyczyni się do dalszych wzrostów cen, które mogą sięgać od 5% do 10% do I kwartału 2024 roku. Zmiany w prawie, proponowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), skierowane są na zwiększenie ochrony kupujących, lecz równocześnie mogą wpłynąć na wzrost kosztów zabezpieczenia transakcji, co deweloperzy mogą przenieść na ostatecznych użytkowników – nabywców mieszkań.

Podsumowanie

Polski rynek nieruchomości stoi u progu znaczących zmian regulacyjnych, które niosą ze sobą nie tylko możliwość poprawy bezpieczeństwa transakcji, ale i ryzyko dalszego nasilenia trendu wzrostowego cen mieszkań. Zakończenie otwartych rachunków mieszkaniowych, będące odpowiedzią na potrzebę ochrony kapitału klientów deweloperów, paradoksalnie może wpłynąć na dalsze zaostrzenie warunków rynkowych, sprawiając, że zakup mieszkania stanie się jeszcze większym wyzwaniem finansowym dla Polaków.

Przed nami okres, w którym konieczna będzie szczególna uwaga zarówno ze strony konsumentów, jak i twórców polityki mieszkaniowej. Aby rynek nieruchomości mógł rozwijać się w sposób zrównoważony, kluczowa okaże się współpraca między bankami, deweloperami, a państwem, mająca na celu stabilizację cen oraz zabezpieczenie interesów kupujących.