Nadwyżki pieniężne w naszym miesięcznym budżecie domowym to bardzo miły widok. Choć przeważnie bardzo szybko potrafimy je rozdysponować, czasami regularnie zarabiamy więcej pieniędzy, niż wydajemy. W takiej sytuacji, gdy co miesiąc dysponujemy pewnymi nadwyżkami, nie wiemy do końca, co moglibyśmy z nimi zrobić i w jaki sposób je odpowiednio wykorzystać. W tym tekście przedstawiamy kilka sposobów na ciekawe i sensowne wykorzystanie nadwyżek budżetowych, aby te nie leżały w portfelu i nie traciły jedynie swojej wartości.
Tworzenie poduszki finansowej
Pierwszym sposobem na rozdysponowanie nadwyżki, jest stworzenie tzw. poduszki finansowej. Funkcjonuje ona też pod nazwą “na czarną godzinę” czy “na wszelki wypadek”. Zdecydowanie w naszych finansach warto posiadać pewne zapasy gotówki czy margines bezpieczeństwa. Sumę taką możemy trzymać na koncie w banku lub w domu. Im jest ona wyższa, tym większy komfort dla nas oraz poważniejsze zabezpieczenie przed zawirowaniami finansowymi. Poduszka finansowa może liczyć kilkaset złotych lub kilka tysięcy. Dzięki niej w razie nieprzewidzianych wydatków możemy uregulować je natychmiast bez oczekiwania na pensję czy kredyt. Suma odłożona pozwoli nam także płynnie regulować wszystkie swoje comiesięczne zobowiązania. Jeśli będziemy dysponowali pewną wolną sumą, możemy z niej 1 go każdego miesiąca opłacać opłaty, rachunki cykliczne itp. bez oczekiwania na pensje np. do 10 go i nerwowego opłacania rachunków na ostatnią chwilę.
Emerytura prywatna
Bardzo przyszłościowym rozwiązaniem, na które możemy postawić i wydać nasze nadwyżki finansowe jest odkładanie pieniędzy na emeryturę. Z pewnością nie będziemy robili tego „do skarpety”. Obecnie na rynku działa wiele dodatkowych i nieobowiązkowych systemów emerytalnych. Niektóre z nich są państwowymi systemami jak np. PPK czy IKE, a niektóre to prywatne fundusze emerytalne komercyjnych banków i globalnych firm. Przeważnie oszczędzanie na nich na emeryturę polega na wpłacaniu miesięcznie danej sumy — składki oraz otrzymaniu dodatkowej prywatnej emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego. Ceny składek miesięcznych wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od planu i opcji, jakie wybierzemy. Jeśli nie wiemy która opcja będzie dla nas najlepsza, warto wybrać się do doradcy finansowego i poprosić go o poradę. Zbieranie dodatkowe na emeryturę jest niezwykle korzystnym rozwiązaniem. Emerytury państwowe w przyszłości mogą okazać się niezadowalające i bardzo niskie. Dzięki temu rozwiązaniu będziemy mogli liczyć np. na podwójną emeryturę. Wydając rocznie ok. 1000 złotych, będziemy mogli zatem zabezpieczyć swoją przyszłość.
Prywatny pakiet zdrowotny
Zdrowie to jedna z najważniejszych dziedzin naszego życia. Jeśli więc posiadamy pewne wolne środki, zdecydowanie warto wykorzystać je na zabezpieczenie się, wykupując prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Przeważnie nie myślimy o nim do czasu choroby, kiedy to musimy zmagać się dodatkowo z państwową służbą zdrowia, kolejkami czy niekompetencją osób, które zajmują się naszym leczeniem. W takim wypadku nieoceniona okaże się prywatna polisa. Na rynku istnieje wiele firm, które oferują wykupienie dodatkowego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego np. w danej sieci klinik czy przychodni. Składkę opłacać będziemy miesięcznie, kwartalnie lub rocznie, a będzie to w zależności od rozbudowania pakietu ok. kilkudziesięciu złotych/mc. W razie choroby czy potrzeby będziemy mogli bez oczekiwania w długich kolejkach udać się do lekarza specjalisty, wykonać badania czy zasięgnąć porady lekarskiej w klinice, która ma dużo wyższy poziom świadczenia usług.
Konta oszczędnościowe i obligacje
Jeśli posiadamy pewne nadwyżki finansowe i nie chcemy przeznaczać ich na konkretny cel, mamy do wyboru kilka bezpiecznych opcji przechowywania pieniędzy. Z pewnością będą to konta oszczędnościowe, lokaty bankowe czy obligacje państwowe. Cechują się one drobnym — kilku procentowym rocznym zwrotem i pełnym bezpieczeństwem. W pierwszej opcji nasze pieniądze gwarantowane są przez BFG, czyli Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 100 tys. euro, a w drugim przez państwo Polskie. Najbardziej elastycznym rozwiązaniem będzie wybór konta oszczędnościowego, na które będziemy mogli wpłacać dowolne sumy w dowolnym momencie i wypłacać je według własnego uznania. Lokaty i obligacje najczęściej są ograniczone czasowo i musimy zamrozić pieniądze na dany okres. Konta oszczędnościowe założymy przeważnie w każdym banku od ręki i za darmo. Warto również sprawdzić aktualne oferty na rynku np. w porównywarce kont oszczędnościowych i wybrać to, które daje nam najwyższe oprocentowanie. Takie przechowywanie pieniędzy pozwala uniknąć inflacji i utraty środków oraz bezpiecznie zdeponować miesięczne nadwyżki.
Inwestowanie w rozwój i karierę zawodową
Bardzo często pomijanym sposobem inwestowania jest inwestowanie w siebie oraz rozwój swoich umiejętności i kariery. Bardzo często pod hasłem inwestowania rozumiemy tylko pomnażanie pieniędzy — całkiem niesłusznie. Przeznaczając nadwyżki finansowe, które mamy na zwiększenie swoich umiejętności i kompetencji możemy potraktować jako idealną inwestycję zarówno mentalną jak i finansową. Jeśli będziemy uczęszczali na kursy czy wyrabiali nowe certyfikaty i licencje, nasza wartość jako pracownika wzrośnie. Nabywając również nowe umiejętności, będziemy mogli znaleźć lepiej płatną pracę oraz w konsekwencji zarabiać dużo więcej. Nowa wiedza pozwoli również prowadzić lepsze życie lub życie w innym stylu.
Zakup mieszkania — inwestycja pasywna
Jeśli posiadamy bardzo duże nadwyżki finansowe np. wynikające ze spadku, wygranej, sprzedaży czy bardzo dochodowej pracy, doskonałym pomysłem jest zakup mieszkania pod wynajem. Jest to dochód pasywny, który jest bezpieczny i pewny. Kupując mieszkanie, kupujemy rzecz materialną. Niezależnie od tego, jak będzie kształtował się popyt na wynajem mieszkań, kupując np. kawalerkę w dobrej lokalizacji dużego miasta, będziemy mogli przez wiele następnych lat uzyskiwać stały i spory dochód pasywny. Jeśli nie znamy się na tego typu inwestycjach, warto udać się do doradcy nieruchomości czy agencji nieruchomości oraz omówić wszystkie szczegóły i rozważyć taką opcję.